Ana SayfaGündemEl Nino Bitiyor, La Nina Başlıyor! Rekor Sıcaklıklar Azalacak

El Nino Bitiyor, La Nina Başlıyor! Rekor Sıcaklıklar Azalacak

El Nino etkisini yitiriyor, La Nina başlıyor. Uzmanlara göre, rekor sıcaklıklar yerini daha ılımlı hava koşullarına bırakacak.

El Nino Bitiyor, La Nina Başlıyor! Uzmanlar Rekor Sıcaklıkların Azalacağını Açıkladı

Türkiye’de aşırı sıcaklar etkisini sürdürürken, iklim uzmanlarından önemli bir açıklama geldi. El Nino etkisinin sona erip, La Nina etkisinin başlamasıyla, sıcaklık rekorlarının azalacağı öngörülüyor.

Prof. Dr. Levent Kurnaz

Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın Açıklamaları

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişik

liği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’deki sıcaklık dalgalanmalarını değerlendirerek, El Nino etkisinin yerini La Nina’ya bırakacağı

nı ifade etti. Kurnaz, “Bundan sonra yine sıcak dönemler göreceğiz ancak ‘rekor sıcaklık’ ifadesini çok fazla duymayacağız” dedi.

resel Sıcaklık Rekorları

Copernicus İklim Değişikliği Servisi verilerine göre, Haziran 2023, küresel ortalama sıcaklıkların 1991-2020 ortalamasının 0,67 derece üzerine çıkarak 16,66 derece olarak ölçüldü ve en sıcak haziran ayı olarak kayıtlara geçti. 2023 yılı başından bu yana 182 günden 127’si en sıcak gün olarak kaydedildi.

El Nino etkisi sona erdi ve La Nina'ya geçiyoruz.Gelecek Aylarda Beklentiler

Prof. Dr. Kurnaz, El Nino’nun sona ermesiyle sıcaklık rekorlarının azalma eğilimine gireceğini belirtti. Kurnaz, “Temmuz itibarıyla El Nino etkisi sona erdi ve La Nina’ya geçiyoruz. Bundan sonra, geçtiğimiz 13 ayın rekorlarını görmeyeceğiz. 2024 yılı çok büyük ihtimalle en sıcak yaz olmayacak ancak serin bir yaz da beklemiyoruz. 2024 yazı en sıcak ikinci veya üçüncü yaz olabilir” dedi.

Türkiye’deki İklim Değişiklikleri

Prof. Dr. Kurnaz, Türkiye’deki iklim değişikliği etkilerini de değerlendirdi. Türkiye ve Akdeniz Havzası’ndaki ülkelerin, çöl sıcaklıklarına benzer seviyelere ulaşacağını belirterek, yağışların azalması ve kuraklık dönemlerinin artmasıyla ani ve şiddetli yağışların artacağı uyarısında bulundu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img