Ana SayfaGündemEhliyet Sınavlarına Yeni Düzenleme: İşte Detaylar

Ehliyet Sınavlarına Yeni Düzenleme: İşte Detaylar

Ehliyet sınavlarıyla ilgili yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Direksiyon sınavları için yeni kurallar ve kolaylıklar getirildi.

Ehliyet sınavlarıyla ilgili önemli değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte yeni düzenlemeler…

Direksiyon Sınavları İçin İki Farklı Rota

Yeni düzenlemeye göre, direksiyon eğitimi dersi sınavları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen ve onaylanmış iki farklı rotada yapılacak. Bu değişiklik, sınavların daha kontrollü ve adil bir şekilde gerçekleştirilmesini amaçlıyor.

Engelli Kursiyerler İçin Kolaylık

Engelli kursiyerler, kendi araçlarıyla veya standartlara uygun başka bir araçla eğitim alarak sınavlara girebilecekler. Bu düzenleme, engelli bireylerin de ehliyet alma sürecinde kolaylık yaşamalarını sağlayacak.

Kayıt İşlemlerinde Yeni Kurallar

Kurslara kayıt yaptıranların, yeni tip Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ibraz etmeleri zorunlu hale getirildi. Ayrıca, kursiyerlerin fotoğrafları kurs sırasında çekilecek ve sisteme aktarılacak. Bu sayede sahteciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

ehliyet-alacaklar-dikkat-direksiSınav Süresi Uzatıldı

Direksiyon sınav süresi, 35 dakikadan 40 dakikaya çıkarıldı. Ayrıca, sınavlar 07.00-21.00 saatleri arasında yapılabilecek. Kursiyerler, geri park uygulamasında tek hamlede başarılı olamazlarsa bir kez daha deneme hakkına sahip olacaklar.

Muvazzaf Askerlik ve Hamilelik Durumları

Muvazzaf askerlik görevi, hamilelik, doğum veya uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarda sınav hakları dondurulabilecek. Bu kişiler, mazeret süreleri bitiminde kalan sınav haklarını kullanabilecekler.

direksiyon-sinavinda-degisiklikYeni Eğitim ve Sınav Düzenlemeleri

Eğitim ve sınav araçlarının yaşları, fabrikada imal edildiği tarihten itibaren bir yaşında kabul edilecek. Ayrıca, direksiyon eğitimi dersi sınavlarında kural ihlali yapanlar 5 yıl boyunca sınavlara giremeyecek.

İntibak Eğitimi

Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonu üyeleri ile direksiyon usta öğreticileri, yapılan değişikliklere intibak sağlamak amacıyla en geç 2 yıl içerisinde hizmet içi tamamlama eğitimine alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img