Ana SayfaEkonomiDul ve Yetim Maaşı Temmuz 2024 Zammı Belli Oldu

Dul ve Yetim Maaşı Temmuz 2024 Zammı Belli Oldu

Dul ve yetim maaşı alanların merakla beklediği Temmuz 2024 zam oranı yüzde 24,73 olarak açıklandı.

Halk arasında “ölüm aylığı” olarak bilinen dul ve yetim maaşı alanların beklediği Temmuz 2024 zammı netleşti. TÜİK’in açıkladığı altı aylık enflasyon farkı yüzde 24,73 olarak belirlendi. Bu zam oranı, dul ve yetim maaşı alanların Temmuz maaşlarına yansıtılacak.

640xauto 3Enflasyon Verileri ve Zam Oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran ayında enflasyon yüzde 1,64 olarak gerçekleşti. Altı aylık enflasyon ise yüzde 24,73 oldu. Bu veriler doğrultusunda, dul ve yetim maaşı alanlar, altı aylık enflasyon farkı olan yüzde 24,73 oranında zam alacak.

15 bNgC 1Dul ve Yetim Maaşı Nedir?

Dul ve yetim maaşı, vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına ödenen bir aylıktır. Bu maaşlar, ölen sigortalının emekli maaşına göre hesaplanır ve hisse paylarına göre dağıtılır. Örneğin, kocası ölen bir kadın, eşinin emekli maaşının yüzde 50’sini dul maaşı olarak alır. Eğer başka hak sahibi yoksa, bu oran yüzde 75’e çıkar.

Yetim Maaşı Almanın Şartları

Erkek çocuklar, eğitim görmedikleri durumlarda 18 yaşına kadar, orta öğretim gördüklerinde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim gördüklerinde ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler.

  • 25 yaşından sonra erkek çocuklar bu maaşı alamaz.
  • Kız çocukları ise evli olmadıkları ve sigortalı olarak çalışmadıkları sürece yaş sınırlaması olmadan yetim maaşı almaya devam edebilirler.

640xauto 45Dul ve Yetim Maaşı Alanlar İçin Yeni Dönem

Temmuz 2024 zammıyla birlikte dul ve yetim maaşı alanların gelirleri artacak. Bu zam oranı, dul ve yetim maaşı alanların yaşam standartlarını iyileştirmeye yardımcı olacak. TÜİK’in açıkladığı enflasyon farkı ile maaşlarına yüzde 24,73 oranında zam yapılacak olan dul ve yetim maaşı alanlar, Temmuz ayında yeni maaşlarını alacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img