Ana SayfaDünyaDoğu Afrika'da İlk Elektrikli Demir Yolu Hattı Açıldı

Doğu Afrika’da İlk Elektrikli Demir Yolu Hattı Açıldı

Tanzanya’da Darüsselam ile Morogoro arasında 300 km’lik ilk elektrikli demir yolu hattı faaliyete geçti. Detaylar haberimizde.

Doğu Afrika’da Bir İlk: Elektrikli Demir Yolu Hattı Hizmete Girdi

Tanzanya‘nın kıyı şehri Darüsselam ile batısındaki Morogoro arasında yapımı tamamlanan 300 kilometre uzunluğundaki elektrikli ve sinyal sistemli demir yolu hattı faaliyete geçti.

Yapı Merkezi’nden Büyük Proje

Yapı Merkezi Proje Müdürü M. Fırat Aygen, bu hattın Doğu Afrika’daki ilk elektrikli “standart açıklıklı” demir yolu hattı olduğunu belirtti. Aygen, “Yapımı tamamlanan ve faaliyete geçen hat, tüm Doğu Afrika’da ulaşım hizmetlerini çok daha iyi yerlere taşıyacak bir dönüşümün ilk aşamasıdır.” dedi.

Devam Eden Projeler

Yapı Merkezi, Tanzanya’da yapımı devam eden 5 bölümlük demir yolu hattının 4’ünü üstlenmiş durumda. Şu ana kadar toplam 1000 kilometreden fazla yeni demir yolu hattı inşaatı devam ediyor. Aygen, projenin ilk bölümünün tamamlandığını ve ikinci bölümünün de yakında tamamlanacağını ifade etti.

Ulaşımda Dönüşüm

Tanzanya Demiryolları Şirketi Genel Müdürü Masanja Kadogosa, bu adımın Tanzanya’nın ve Doğu Afrika’nın ulaşım altyapısında verimliliği artırmaya ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeye yönelik bir “kilometre taşı” olduğunu belirtti.

İlk Sefer

İlk seferini ücretsiz olarak 1400 yolcu ile yapan tren, iki şehir arasındaki ulaşımı yaklaşık 2 saate indirdi. Bu, hem zaman tasarrufu sağladı hem de ulaşım konforunu artırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img