Ana SayfaEkonomiDeutsche Bank'tan Çarpıcı Dolar/TL ve Faiz Tahmini

Deutsche Bank’tan Çarpıcı Dolar/TL ve Faiz Tahmini

Deutsche Bank’tan Türkiye Ekonomisi Değerlendirmesi

Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay, Türkiye ekonomisiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Onay, yıl sonu dolar/TL ve faiz indirimi tahminlerini paylaştı ve yabancı yatırımcıların faiz indirimlerini beklediğini belirtti.

dolar türk lirasıDolar/TL Tahmini: Yıl Sonu 37

Yiğit Onay, CNBC-e yayınına katılarak yıl sonu dolar/TL beklentilerini açıkladı. Onay, “Kademeli değer kaybıyla birlikte yıl sonu dolar/TL beklentimiz 37. Bu, enflasyon ve vadeli kurların ima ettiği seviyenin altında” dedi. Onay, iç dinamiklerin yanı sıra dünya genelindeki gelişmelerin de TL üzerinde etkili olacağını vurguladı. Yakın zamandaki turizm gelirlerinin TL’yi desteklediğini belirten Onay, enerji ithalatının artışı ve turizm gelirlerinin düşmesiyle kademeli değer kaybının hızlanabileceğini ifade etti.

Faiz İndirimi Beklentileri

Onay, yılın son çeyreğinde faiz indirimleri için bir fırsat gördüklerini belirtti. “Kasım ayında 250 baz puan, aralık ayında 250 baz puan indirim beklentimiz var. Toplamda 500 baz puanlık bir indirim bekliyoruz. Yıl sonu faiz tahminimiz yüzde 45” dedi. Faiz indirimlerinden önce Merkez Bankası’ndan ağustos, eylül ve ekim aylarında ön sinyaller gelebileceğini söyledi.

faizYabancı Yatırımcıların Beklentisi

Yabancı yatırımcıların Türkiye borsasına gelmek için faiz indirimlerini beklediğini belirten Onay, “Üçüncü çeyrekte bu etkiler daha belirgin olacak. Küresel piyasalardaki çıkışları göz önüne aldığımızda, Türkiye’nin hikayesini de bunlardan bağımsız düşünmemeliyiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img