Ana SayfaSağlıkDepresyon Bulaşıcı mı? Yeni Araştırmalar Ne Diyor?

Depresyon Bulaşıcı mı? Yeni Araştırmalar Ne Diyor?

Depresyon ve mutsuzluk bulaşıcı olabilir mi? Yeni araştırmalar, depresyonun yayılma riskini inceliyor. Detaylar haberimizde.

Mutsuzluk bulaşıcı olabilir mi? Günümüzde depresyon ve düşük ruh hali gibi semptomlardan şikayet eden insanların sayısı giderek artıyor. Peki, kendinizi bu durumlardan nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz?

Depresyonun Yayılma Riski Artıyor

İngiltere merkezli Ulusal İstatistik Ofisi’nin son anket rakamlarına göre, her altı kişiden biri orta veya şiddetli depresif semptomlar bildiriyor. Bu oran, önceki üç yıla göre yüzde 60 daha yüksek. Bu büyük artışın, Covid-19 karantinaları ve ardından gelen yaşam maliyeti krizi nedeniyle artan zihinsel baskılardan kaynaklandığı düşünülüyor.

depresyon sozcu.com .tr 16 9 15Depresyon Bulaşıcı Olabilir mi?

Depresyon oranlarının bu denli artmasının başka bir nedeni olabilir mi? Depresyon, soğuk algınlığı veya grip gibi bulaşıcı bir hastalık olabilir mi? Finlandiyalı psikologlar, JAMA Psychiatry dergisinde yayımladıkları makalede bu olasılığı tartışıyorlar.

major-depresyonAraştırma Bulguları

Helsinki Üniversitesi’nde psikoloji doçenti olan Christian Hakulinen liderliğindeki ekip, 16 yaşından itibaren 11 yıl boyunca 700 binden fazla çocuğun sağlık kayıtlarını takip etti. Yapılan analizde, sınıftaki bir öğrencide belirgin depresyon belirtileri görülmesi durumunda, sınıf arkadaşlarının da aynı hastalığa yakalanma ihtimalinin en az yüzde 9 daha fazla olduğu belirlendi.

Depresyon Nedir, Belirtileri, NeEtki Gücü ve Sürekliliği

11 yıllık çalışma süresince, birden fazla etkilenen sınıf arkadaşı olanların kendilerine teşhis konulma riski en az yüzde 18 daha fazla çıktı. Gelir düzeyi gibi faktörler hesaba katılarak rakamlar düzeltildiğinde bile, depresif bir öğrenci ile sınıf arkadaşları arasındaki ilişki devam etti. Üstelik, zamanla etki gücü azalsa da, öğrencilerin okuldan ayrılmasından sonra bile 11 yıla kadar sürdü.

Daha önce yapılan araştırmalar da depresyonun bulaşıcı olabileceğini öne sürmüştü. Bu yeni bulgular, depresyonun yayılma riskini ve bu konuda alınabilecek önlemleri gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img