Ana SayfaGündemCHP’li Çan, Bafra İkiztepe'de Buğday Üreticileriyle Buluştu

CHP’li Çan, Bafra İkiztepe’de Buğday Üreticileriyle Buluştu

CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Bafra İkiztepe’de buğday üreticileriyle buluşarak tarımsal sorunları ve destekleme politikalarını değerlendirdi.

CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Bafra’nın İkiztepe Mahallesi’nde buğday üreticileriyle bir araya geldi. Tarımsal girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen hububat destekleme alım fiyatlarının sadece %12 oranında artırılmasını eleştiren Çan, bu durumu çiftçiye ve Türk tarımına ihanet olarak nitelendirdi.

Buğday Tarlalarında İnceleme ve Üreticilerle Sohbet

Buğday tarlalarında incelemelerde bulunan Murat Çan, üreticilerle tarım maliyetleri ve destekleme politikaları hakkında konuştu. Çan, üretim maliyetlerinin %100 ile %150 arasında arttığını, ancak destekleme alım fiyatının sadece %12 oranında yükseltildiğini belirterek, çiftçilerin ekonomik sıkıntılarla başa çıkamadığını ifade etti.

Üreticilerin Yaşadığı Zorluklar

Buğday üreticilerinden Behzat Kara, mazot, gübre ve tohum fiyatlarındaki büyük artış nedeniyle zarar ettiğini belirtti. Kara, “Bu sene ektiğim buğdayı seneye ekmeyi düşünmüyorum. 100 dönüme yakın buğday ektim, ama zarar ediyorum. Ekmeyi bıraksam daha kârlı olurum” dedi.

Buğday

Tarımı Bırakma Eğilimi

Bir diğer üretici, Mümin Candar ise çalışmanın anlamını yitirdiğini ve tarımdan koptuklarını ifade etti. Candar, “Çalışırken batıyoruz. Boş bırak yeri, hiç masraf etme, daha kârdasın. TMO Genel Müdürü, ‘dünyada en yüksek fiyatı Türkiye verdi’ diyor. Ama bizim girdi maliyetlerimiz dünyadan çok farklı. Bu mahsulden zarar edeceğiz” dedi.

Üreticilerin Geleceği ve Çan’ın Açıklamaları

CHP’li Çan, çiftçilerin üretimden vazgeçme noktasına geldiğini belirterek, “Üreticimiz, ektiğiyle karnını doyuramıyor, sosyal ihtiyaçlarını karşılayamıyor. İktidar, çiftçiyi tarlaya küstürdü” dedi. Çan’ın açıklamaları, tarım sektöründeki mevcut kriz ve üreticilerin karşılaştığı zorlukları gözler önüne serdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img