Ana SayfaEkonomiBOTAŞ'tan İsrail'e Petrol İhracı İddialarına Yanıt

BOTAŞ’tan İsrail’e Petrol İhracı İddialarına Yanıt

BOTAŞ, Türkiye’nin İsrail’e petrol ihraç ettiği iddialarını yalanladı ve konuyla ilgili detaylı açıklama yaptı.

Türkiye’nin İsrail’e petrol sattığına dair iddiaların yayılması üzerine Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nden (BOTAŞ) açıklama geldi. Kurum, bu iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

“Herhangi Bir Faaliyet Yok”

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, İsrail’e petrol ihraç edildiği yönündeki iddiaların tamamen asılsız olduğu ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerekliliğinin doğduğu ifade edildi. Açıklamada, “BOTAŞ’ın ham petrolün satışı ve ticaretine ilişkin herhangi bir faaliyeti bulunmamaktadır.” denildi.

Ne Olmuştu?

7 Ekim 2023’te Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın Aksa Tufanı saldırılarına karşılık olarak İsrail, Gazze’ye yoğun bir bombardıman başlattı ve yaklaşık 40 bin Filistinliyi katletti. Bu süreçte Türkiye’nin İsrail’le ticareti sürdürdüğüne yönelik iddialar ortaya atıldı.

Ticaret Bakanlığı’ndan Açıklama

Ticaret Bakanlığı, bu iddialara yanıt olarak İsrail’le ticaretin sonlandırıldığını bildirdi. 2 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Türkiye’nin 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtladığı ve alınan tedbirlerin ikinci aşaması kapsamında “İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

BOTAŞ’ın bu açıklaması, Türkiye’nin İsrail‘e petrol ihracatı yaptığı iddialarını kesin bir dille yalanlamış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img