Ana SayfaGündemBorcu Olan Kurban Kesebilir Mi?

Borcu Olan Kurban Kesebilir Mi?

Borcu olan Müslümanlar kurban kesmekle yükümlü mü? Borçlu kişilerin kurban ibadeti hakkında merak edilenler.

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka nisap miktarı mala sahip olup seferi olmayan her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu mali bir ibadettir. Bu malın artıcı olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaz.

Kimler Kurban Kesmekle Yükümlüdür?

Belirtilen şartları taşıyan, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80,18 gram altın veya bu değerde para ya da eşyaya sahip olan kimseler kurban kesmekle yükümlüdür.

Borcu Olan Kurban Kesmek Zorunda mı?

Müslümanlar, Kurban Bayramı’nda borçlu kişilerin kurban kesip kesemeyeceği konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. “Borcu olana kurban farz mıdır?”, “Borçlu kişi kurban keser mi?”, “Borcu olan kurban kesmeli mi?” gibi sorular gündemde yer alıyor. İşte bu soruların yanıtı:

Borcu Olan Kurban Keser mi?

Borçlu kişi, borçlarını ve asli ihtiyaçlarını çıkardıktan sonra nisap miktarı mala sahipse kurban kesmekle yükümlüdür.

Borç Varken Kurban Kesilir mi?

Kişilerin ekonomik durumlarını gözden geçirmesi gerekir. Kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için, borçları ve diğer ödemeleri hariç olmak üzere, en az 80,18 gram altına sahip olması gerekmektedir. Temel ihtiyaçlar ve borçlar üzerinden yapılacak iyileştirmeler ile birlikte maddi gücünü arttırabilecek olan vatandaşlar, kurban kesmeyi tercih edebilir.

Borcu olan kişilerin kurban kesme yükümlülüğü, borçları ve temel ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olup olmadıklarına bağlıdır. Bu durumu göz önünde bulundurarak ekonomik durumlarını değerlendiren kişiler, kurban ibadetini yerine getirebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img