Ana SayfaEkonomiBakan Şimşek: Enflasyonu Düşüreceğiz ve Gelir Dağılımını İyileştireceğiz

Bakan Şimşek: Enflasyonu Düşüreceğiz ve Gelir Dağılımını İyileştireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonu düşürüp gelir dağılımını iyileştireceklerini açıkladı. İşsizlik oranı %8,4’e geriledi.

Bakan Şimşek’ten Ekonomik Değerlendirme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu’nun işsizlik oranını açıklamasının ardından ekonomi programına dair önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, enflasyonu düşürmeyi ve gelir dağılımını iyileştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

bakan şimşekİşsizlik Rakamlarında Olumlu Seyir

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda işgücü piyasasındaki olumlu seyre dikkat çekti. Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre, istihdam mayıs ayında 273 bin kişi arttı ve son 12 aylık artış 1,3 milyona ulaştı. İşgücüne katılım oranı %54,5 ile tarihi yüksek seviyeye çıktı. İşsizlik oranı ise 2012 yılı Kasım ayından bu yana en düşük seviye olan %8,4’e geriledi.

Enflasyon ve Gelir Dağılımı Hedefleri

Bakan Şimşek, “Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz ve gelir dağılımını iyileştireceğiz. Programımızın nihai amacı sürdürülebilir yüksek ve kapsayıcı büyüme ile kalıcı refah artışıdır.” dedi. Enflasyonu düşürme ve gelir dağılımını iyileştirme hedeflerinin altını çizen Şimşek, ekonomik programlarının bu yönde kararlılıkla sürdürüldüğünü vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img