Ana SayfaEkonomiBakan Şimşek: Akaryakıt Tüketiminde Dijital Takip Başlıyor

Bakan Şimşek: Akaryakıt Tüketiminde Dijital Takip Başlıyor

Bakan Şimşek, 2025’te devreye girecek Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile 8 milyon aracın akaryakıt tüketimini dijital olarak takip edeceklerini açıkladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2025’te yürürlüğe girecek olan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) ile 8 milyon aracın toplam 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edileceğini duyurdu. Bu sistem, akaryakıt tüketiminde vergi kaybını önlemeyi ve usulsüz akaryakıt fişi düzenlenmesini engellemeyi amaçlıyor.

Vergi Kaybını Önleyecek Sistem

Bakan Şimşek, UTTS ile akaryakıt istasyonlarında elle plaka girişinin sona ereceğini ve böylece vergi kaybının önleneceğini belirtti. “Çok kazanandan çok vergi alacağız. Kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceğiz.” dedi.

UTTS Nasıl Çalışacak?

UTTS, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek. Yeni sistemle, akaryakıt satışlarında taşıtların plaka bilgisi yeni nesil akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazlara otomatik olarak gönderilecek. Uygulama, 1 Ocak 2025’te başlayacak ve plaka girişleri artık elle yapılamayacak. Zorunlu olan taşıtlar için sistem dışında düzenlenen belgeler vergi açısından geçersiz sayılacak.

Ticari ve Bireysel Araçlarda Katılım

Türkiye’de 2,5 milyon vergi mükellefi ve 8 milyon taşıt bulunuyor. Bu taşıtların 2,5 milyonu halihazırda özel şirketlerin taşıt tanıma sistemlerini kullanıyor. UTTS, tüm ticari taşıtlar için zorunlu olacak ve 5,5 milyon ticari aracın yıllık yaklaşık 490 milyar liralık akaryakıt alımı dijital olarak izlenecek. Bireysel araçlar ise ilk etapta gönüllü olarak sisteme katılabilecek.

Cihazlar ve Veri Takibi

Bakan Şimşek, UTTS’nin akaryakıt istasyonları ve taşıtlara monte edilecek cihazlarla entegre bir altyapıya sahip olacağını söyledi. Taşıtların yakıt depo girişlerine “taşıt tanıma birimi”, akaryakıt pompalarına ise “taşıt tanıma okuyucusu” takılacak. Bu cihazlar aracılığıyla edinilen taşıt kimlik bilgisi güvenli şekilde iletilecek.

Yıl Sonuna Kadar Cihaz Montajı Zorunluluğu

Akaryakıt istasyonu işletmecilerinin yıl sonuna kadar en az bir pompa ünitesine taşıt tanıma okuyucusu takmaları zorunlu olacak. Ayrıca, 31 Aralık’a kadar tüm ticari araçlara taşıt tanıma birimi takılacak. Akaryakıt istasyonları, sistemin kurulması ve işletilmesi sürecinde gerekli desteği sağlayacak.

Güvenli Veri Saklama

Şimşek, sistemin tüm yakıt ikmal bilgilerini güvenli bir şekilde saklayacağını belirtti. “Üretilen her türlü veri elektronik ortamda aktarılacak ve analiz ile izleme işlemleri gerçekleştirilebilecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img