Ana SayfaGündemBakan Fidan: Türk Dünyası İçin Alfabe Birliği Şart

Bakan Fidan: Türk Dünyası İçin Alfabe Birliği Şart

Bakan Fidan, Türk Devletleri Teşkilatı’nda alfabe birliğinin önemine vurgu yaptı ve iş birliğini artırma çağrısında bulundu.

TDT Toplantısında Önemli Mesajlar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda konuştu. Fidan, Türk dünyasının alfabe birliğini acilen tesis etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, TDT üyelerinin Uluslararası Adalet Divanı nezdindeki soykırım davasına destek vermesini istedi.

Şuşa Zaferi ve Azerbaycan’a Destek

Bakan Fidan, kardeş Azerbaycan’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Şuşa, Azerbaycan’ın Vatan Savaşı’nda kazandığı zaferin sembolüdür. Aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Önemi

Fidan, “Türk dünyası uluslararası siyasetin merkezinde yer alıyor. Saflarımızı sıkılaştırmalı ve imkanlarımızı ortak refah için kullanmalıyız. Türk Devletleri Teşkilatı, bağlarımızı güçlendirmek için önemli fırsatlar sunuyor” ifadelerini kullandı.

Alfabe Birliği ve Bölgesel İş Birliği

Bakan Fidan, “Eğitim ve gençlik projelerini geliştirerek alfabe birliğini tesis etmeliyiz. Bağlantısallık, enerji, finans, ticaret, savunma sanayi ve yeni teknolojiler gibi alanlarda iş birliğimizi ilerletmeliyiz” diye ekledi.

Kimlik ve Kültürün Korunması

Türk kültürünü ve kimliğini korumanın önemine değinen Fidan, “Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan soydaşlarımızın kimliklerini korumalarına yardımcı olmak tarihimize karşı sorumluluğumuzdur” dedi.

Kıbrıs ve KKTC’ye Destek

Fidan, Kıbrıs konusuna değinerek, “TDT’nin KKTC ile doğrudan temaslar kurmasına önem atfediyoruz. KKTC’nin TDT’de üst düzeyde temsili için desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Ayrıca, KKTC ile ticari ilişkilerin artırılması çağrısında bulundu.

Ukrayna’da Kalıcı Barış Arayışı

Ukrayna’daki savaş hakkında da konuşan Fidan, “Kalıcı barışa dönük çabaların geniş bir zemine yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Diplomasiyi önceleyen bir barış platformu tesis edilmelidir” dedi.

Afganistan ve Terörle Mücadele

Afganistan’da geçici yönetim ile pratik ve yapıcı bir ilişki benimsediklerini belirten Fidan, “Terörle mücadele, sınır güvenliği ve organize suçlar konusunda kardeş ülkelerimizle iş birliği yapmaya hazırız” dedi.

Gazze ve Uluslararası Adalet Divanı

Gazze‘de yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Fidan, “TDT’nin tüm üyelerinin Uluslararası Adalet Divanı nezdindeki soykırım davasına destek vermesini görmek isteriz” ifadelerini kullandı. Fidan, Filistin meselesine ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi sürecini de yakından takip ettiklerini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img