Ana SayfaGündemBağımsız Denetim Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi

Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi

Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Denetçilere ve kuruluşlara yönelik yeni kurallar haberimizde.

Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

Bağımsız denetim, denetim kuruluşları ve bağımsız denetçilere yönelik yönetmelikte yapılan değişiklikler, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Kalite Yönetim Sistemi Şartları

Yeni düzenlemeye göre, bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetçiler, Kurum tarafından belirlenen asgari şartlara sahip bir kalite yönetim sistemi çerçevesinde faaliyet gösterecekler. Bu değişiklik, denetim süreçlerinde daha yüksek standartlar sağlanmasını amaçlıyor.

İnceleme ve Denetim Süreçleri

Yapılan düzenlemelerle, bağımsız denetçiler ve denetim kuruluşlarının faaliyetleri ihbar, şikayet veya diğer kurum ve kuruluşların bildirimleri sonucu detaylı incelemeye tabi tutulacak. Denetimlerde, mevzuata aykırı davranışlar tespit edilirse, Kurul tarafından belirlenen yaptırımlar uygulanacak.

Uygulanacak Yaptırımlar

Mevzuata aykırılık durumunda, ihlalin mahiyetine göre şu yaptırımlar uygulanabilecek:

  • İkaz ve uyarı
  • Faaliyetin kısıtlanması
  • Faaliyet izninin askıya alınması
  • Faaliyet izninin iptali

Bu yaptırımlar, Kurumun elektronik ortamda tuttuğu sicile kaydedilecek ve kamuoyuna ilan edilecek.

Kamuoyuna Duyurular

Yeni yönetmelikle, denetim süreçlerinde şeffaflık ve hesap verebilirlik artırılacak. Yapılan tüm işlemler ve uygulanan yaptırımlar, Kurumun elektronik sicilinde kayıt altına alınarak kamuoyuyla paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img