Ana SayfaDünyaAzerbaycan’da Erken Seçim Kararı: Aliyev Milli Meclisi Feshetti

Azerbaycan’da Erken Seçim Kararı: Aliyev Milli Meclisi Feshetti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Milli Meclisi feshederek genel seçimlerin 1 Eylül’de yapılmasına karar verdi. Detaylar haberimizde!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkenin yasama organı Milli Meclisi feshederek genel seçimlerin 1 Eylül’de yapılması yönünde karar aldı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan kararnameye göre, Aliyev’in aldığı bu karar, seçim tarihini iki ay öne çekmiş oldu. Kasım ayında yapılması planlanan genel seçimler, 1 Eylül’de düzenlenecek.

Seçim Tarihinin Değiştirilme Sebebi

Azerbaycan Milli Meclisi, ülkenin 11-22 Kasım tarihlerinde Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’na (COP 29) ev sahipliği yapacak olması nedeniyle, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “Meclisin feshedilmesi ve genel seçimlerin iki ay öne alınması” için başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Kararı

Cumhurbaşkanı Aliyev, Milli Meclis’in kararını anayasaya uygunluğunun değerlendirilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi, Milli Meclis’in feshedilmesi ve genel seçimlerin öne alınmasının anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

Seçim Süreci ve Beklentiler

Erken seçim kararı, Azerbaycan’da siyasi atmosferi hareketlendirdi. Bu karar, hem iç politikada hem de uluslararası arenada dikkatle takip edilecek. Seçimlerin barış ve güven içinde geçmesi, ülkenin demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine olan bağlılığını pekiştirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img