Ana SayfaGündemASELSAN'ın Komuta Kontrol Sistemleri NATO Tatbikatında Parladı

ASELSAN’ın Komuta Kontrol Sistemleri NATO Tatbikatında Parladı

ASELSAN, NATO CWIX 2024 Tatbikatı’nda komuta kontrol sistemleriyle dikkat çekti. Detaylar ve teknolojik yenilikler için tıklayın!

ASELSAN, NATO tarafından düzenlenen CWIX 2024 Tatbikatı’na katılarak komuta kontrol sistemleriyle dikkat çekti. Haziran ayında Polonya’nın Bydgoszcz şehrinde gerçekleştirilen bu önemli etkinlikte, ASELSAN, milli sistemlerini test etme ve yeni yetkinliklerini keşfetme fırsatı buldu.

ASELSAN CWIX 2024 Tatbikatında

ASELSAN’ın özgün komuta kontrol sistemleri, NATO üyesi ülkelerin sistemleriyle yapılan denemelerde tam not aldı. CWIX 2024 Tatbikatı’nda, olgunluk seviyeleri farklı 480’den fazla yetenek test edildi. Üç hafta süren tatbikatta, 18 işlevsel odak alanındaki katılımcılar, gelecekteki tatbikatlara ve yetenek geliştirme çalışmalarına katkıda bulunacak 26 binden fazla test gerçekleştirdi.

HERİKKS: Gerçek Zamanlı Hava Savunma Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen HERİKKS, taktik sahadaki hava savunma unsurları arasında bilgisayar ağı kurarak, hava savunma faaliyetlerini yöneten bir komuta kontrol sistemi olarak öne çıkıyor. Sistem, hava savunma radarlarından alınan bilgileri birleştirerek gerçek zamanlı hava resmi oluşturabiliyor. Tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmaları sayesinde en uygun hedef-silah tahsislerini gerçekleştiren HERİKKS, 2001 yılından beri aktif olarak kullanılıyor.

KOCATEPE: Muharebe Sahası Yönetim Sistemi

KOCATEPE muharebe sahası yönetim sistemi, kolordu seviyesinden tek er seviyesine kadar komuta yerleri ve bağlı muharip unsurların sayısal entegrasyonunu sağlıyor. Sistem, muhabere, araç, askeri bilgisayar ve komuta kontrol sistemleri ile donatılarak etkin bir komuta yönetimi sunuyor.

ASELSAN’ın bu üstün teknolojileri, NATO CWIX 2024 Tatbikatı’nda büyük beğeni topladı ve gelecekteki askeri operasyonlarda önemli rol oynayacaklarını gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img